• Żubry
  • Sarny

„Skarby Europy zaklęte w szkle” – VI edycja konkursu

„Skarby Europy zaklęte w szkle” – VI edycja konkursu

Zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”!

Domowe kompoty z truskawek, prawdziwy sok z malin tak miło rozgrzewający w długie zimowe wieczory, konfitury według babcinego przepisu, sałatki z ogórków, papryczki o niepowtarzalnym smaku, przecier z własnych pomidorów, przetwory mięsne z pyszną galaretą, albo własnoręcznie złowione sielawki zamknięte w słoikach – czy smak tych naturalnych produktów w czasach żywności produkowanej przemysłowo został skazany na zapomnienie? Jak najbardziej nie! Przecież w wielu domach latem i jesienią wciąż przygotowywane są takie właśnie przysmaki.

Zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”!

Celem konkursu jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego.

Przedmiotem konkursu są przetwory domowe oceniane w następujących kategoriach:

    a) domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.);
    b) domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne);
    c) domowe przetwory mięsne i rybne;
    d) nalewki.

Uczestnicy

Konkurs skierowany jest do grup formalnych i nieformalnych (organizacji zrzeszających pełnoletnie osoby fizyczne, kół gospodyń wiejskich) działających na obszarach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

Nagrody

Wyłonionym laureatom Konkursu (grupom) zostaną przyznane nagrody finansowe w każdej z czterech kategorii:

I miejsce – 500 zł,

II miejsce – 300 zł,

III miejsce – 200 zł.

Harmonogram konkursu

    do 31.08.2017 r. – przesyłanie zgłoszeń;
    do 30.09.2017 r. – wyłonienie finalistów;
    12.10.2017 r. – ocena;
    13.10.2017 r. – wręczenie nagród.

Konkurs jest integralną częścią konferencji, która odbędzie się w dniach 12-13 października 2017 r. w ramach projektu „Kierunek Rozwój”. Więcej o projekcie: http://wmirol.org.pl/2017/07/21/projekt-kierunek-rozwoj/

Organizatorami konkursu są: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, Pomorska Izba Rolnicza, Podlaska Izba Rolnicza, Mazowiecka Izba Rolnicza.


Operacja realizowana w ramach Planu działania
Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.