• Żubry
  • Sarny

„ NOC NIGUNÓW”

„ NOC NIGUNÓW”

24 września o godz. 19.15 w Teremiskach odbędzie się niezwykły koncert zespołu Vocal Varshe i syryjskiego muzyka Adeba Chamouna poprzedzony uroczystością hawdali - pożegnania szabatu...

Vocal Varshe to znakomite trio wokalne, którego muzycznym żywiołem są liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie. Występuje z nimi Adeb Chamoun – wybitny syryjski perkusjonalista zauroczony bliskowschodnimi rytmami oraz chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron. Wspólnie zafascynowała ich nieskrępowana, transowa energia i głęboki mistycyzm zawarty w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów: sylabiczne pieśni bez słów – niguny oraz ich taneczna odmiana wypełniona częstymi synkopami – rikudy. To właśnie „schody do nieba”, specyficzna modlitwa przy pomocy której, w śpiewie i w tańcu, w euforycznym, transowym uniesieniu chasydzi docierają do najwyższej komnaty Boga.

Koncert rozpocznie się ceremonią hawdali - pożegnania szabatu, najważniejszego dla Żydów, obchodzonego co tydzień święta. 24 września rozpoczęcie ceremonii hawdalowej w naszej strefie czasowej wypada o godzinie 19.19, dlatego organizatorzy proszą o punktualne przybycie na koncert.

Wystąpią:
Anna Woźnicka  -  sopran
Olga Wądołowska  -  mezzosopran
Kuba Sitarski  -  tenor
Adeb Chamoun  -  instrumenty perkusyjne i vocal

24 września, godz. 19.15, Uniwersytet Powszechny w Teremiskach, Teremiski 12. Wstęp wolny.

Koncert finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.