• Żubry
  • Sarny

7. Festiwal Filmów Młodego Widza "Wędrujące ALE KINO" w Białowieży

7. Festiwal Filmów Młodego Widza "Wędrujące ALE KINO" w Białowieży

Festiwal Filmów Młodego Widza "Wędrujące ALE KINO" w Białowieży zawita już po raz siódmy! Tegoroczne daty to 15-17 września...

Wędrujące ALE KINO to walizkowa wersja międzynarodowego festiwalu filmów dla dzieci, który w Poznaniu prowadzi Centrum Sztuki Dziecka. Od siedmiu lat festiwal wędruje po Polsce, odwiedzając małe miejscowości, w tym - od samego początku istnienia - Białowieżę i Teremiski. Co roku w Białowieży najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży ogląda ponad 1000 młodych widzów z powiatu hajnowskiego.

Najciekawsze filmy (a wśród nich nominowany do Oscara Chłopiec i świat czy doceniony przez Włoską Akademię Filmową Banan) będą rywalizować o nagrodę miejscowej dziecięcej publiczności. Jak co roku, Wędrujące Ale Kino! zapewni młodym amatorom kina także inne atrakcje: warsztaty animacji filmowej, warsztaty reportażu i plebiscyty.

Wszystkich widzów małych i dużych zapraszamy na uroczystą Galę Festiwalu zwieńczającą wydarzenie, która odbędzie się 17 września o godz. 11.00 w Kinie Żubr w Białowieży. Podczas Gali nastąpi ogłoszenie filmów nagrodzonych przez dzieci w jury oraz plebiscycie publiczności, pokaz filmów powstałych na warsztatach podczas festiwalu oraz pokaz filmów stworzonych przez dzieci i młodzież podczas innych projektów filmowych prowadzonych przez Centrum Sztuki Dziecka pt. Ale! Młodzi. Wśród nich największą atrakcją będzie pokaz nagradzanych na festiwalach filmów zrealizowanych przez Szymona Ruczyńskiego z Białowieży, które autor sam pokaże publiczności. Zaprezentujemy filmy Wąż morski, Pęd oraz Krzyk, wszystkie po kolei nagradzane Grand Prix na Legnickiej Akademii Filmowej oraz innymi głównymi nagrodami na takich festiwalach jak Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „Klaps” w Bydgoszczy, Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Filmów Animowanych „Halo Echo” we Wrocławiu, Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci „Oko Kalejdoskopu” w Poznaniu i inn. Szymon Ruczyński opowie o tym, jak pracuje nad swoimi filmami a także uchyli rąbka tajemnicy pokazując niektóre swoje techniczne akcesoria i elementy scenografii.


Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu na stronie:
http://wedrujace-alekino.com/
Grupy zainteresowane udziałem w seansach 15 i 16 września obowiązuje rezerwacja miejsc: 600 808 433.

Organizatorem lokalnym festiwalu w Białowieży jest Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, partnerami: Białowieski Ośrodek Kultury i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży.