• Żubry
  • Sarny

Dwa spektakle organizowane przez Uniwersytet Powszechny w Teremiskach.

Dwa spektakle organizowane przez Uniwersytet Powszechny w Teremiskach.

Cudze bogactwo/ Czużoje bahaccie - 21 czerwca, godz. 17.00, Kino Żubr w Białowieży, wstęp wolny. "Ksenia" - 24 czerwca, godz. 19.00, Teatr w Teremiskach, Teremiski 30, wstęp wolny...

Cudze bogactwo/ Czużoje bahaccie
Uniwersytet Powszechny w Teremiskach serdecznie zaprasza 21 czerwca o godz. 17.00 do kina Żubr w Białowieży na spektakl "Cudze bogactwo/ Czużoje bahaccie” w reżyserii Joanny Troc w wykonaniu dzieci i młodzieży z grupy "Wiejskaja dziatwa" ze szkoły w Białowieży. To już czwarty spektakl tej grupy. Przedstawienie na podstawie dramatu Siarhieja Kawaloua "Cudze bogactwo" („Czużoje bahaccie") oparte jest na zagubionym libreccie opery komicznej nadwornego muzyka Radziwiłów Jana Dawida Hollanda (1746 -1827) pt. "Cudzy majątek nikomu nie służy".
Spektakl powstał podczas półrocznych warsztatów teatralnych finansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia. Partnerami działania był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białowieży oraz Białowieski Ośrodek Kultury.

21 czerwca, godz. 17.00, Kino Żubr w Białowieży, wstęp wolny.

Spektakl "Ksenia"
Uniwersytet Powszechny w Teremiskach serdecznie zaprasza 24 czerwca o godz. 19.00 do Teatru w Teremiskach na monodram Joanny Troc pt. „Ksenia” inspirowany postacią prawosławnej świętej jurodiwej - Kseni Petersburskiej. Sama świętość i jurodstwo (szaleństwo boże) nie jest jednak głównym tematem spektaklu. Najważniejszym staje się pytanie o drogę i przyczynę dojścia do jurodstwa, nierozerwalne przeplatanie się świętości z szaleństwem. Ksenia jest młodą, 26-letnią kobietą, której miłość jest uczuciem totalnym, pozbawionym wszelkich granic… Tekst Tamary Bołdak-Janowskiej, stworzony specjalnie na potrzeby spektaklu, został dopełniony o to, co powstawało podczas prób i improwizacji. Muzyka białoruskiego akordeonisty Yegora Zabelova aż kipi od emocji i wprowadza jeszcze głębiej w odrealniony świat Kseni. Wszystko to okraszone jest śpiewnym mówieniem w lokalnym, białoruskim dialekcie. Opieką artystyczną objęła spektakl aktorka i reżyser Magdalena Czajkowska. Premiera monodramu „Ksenia” odbyła się 27 września 2015 roku na kameralnej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

24 czerwca, godz. 19.00, Teatr w Teremiskach, Teremiski 30, wstęp wolny