9 września 2023 na skarpie przed Urzędem Gminy odbyła się 12 odsłona Narodowego Czytania. Co roku podczas akcji wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Dzisiejszego dnia wybrane fragmenty powieści odczytali:
pani Helena Karwowska,
ks. Bogdan Popławskiego,
pan Michał Krzysiak – dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego,
pan Dariusz Dutkowski – zastępca Wójta Gminy Białowieża,
pan Mateusz Damian Gutowski – radny powiatu hajnowskiego,
pan Marek Zubrycki – dyrektor Białowieskiego Ośrodka Kultury,
pani Anna Komarewska,
pani Anetta Świć z Technikum Leśnego,
pani Anna Jarząbska z Nadleśnictwa Białowieża
oraz kwiat białowieskiej młodzieży: Martyna Podłaszczyk, Dominik Kamieński i Maria Magdalena Wołosik.
Niemen – Nieman, Nioman, Nemunas – płynie przez Białoruś, Litwę i Rosję. Długość rzeki wynosi 937 kilometrów, a powierzchnia dorzecza zajmuje 98,2 tys. kilometrów kwadratowych. Niemen przepływa przez tereny nizinne, silnie meandrując. Uchodzi do Morza Bałtyckiego. Dzięki systemowi kanałów łączy się z Dnieprem, Wisłą i Pregołą. .Niemen, chociaż przez teren Polski nie płynie, zaskarbił sobie szczególne miejsce w historyczno-kulturowej świadomości Polaków. Wystarczy wspomnieć jeden z pierwszych wersów naszej narodowej epopei, w którym tułacz wzdycha za zielonymi łąkami, rozciągnionymi szeroko nad błękitnym Niemnem, wystarczy pamiętać o toczącej się właśnie nad Niemnem akcji powieści Elizy Orzeszkowej.
Niemen pojawia się na wielu kartach książki Elizy Orzeszkowej i jest poniekąd jej naczelną postacią. Jego wizja przypomina płótna impresjonistycznych mistrzów, gdzie toczy się gra barw i świateł. Tak samo jest w przypadku Niemna. Obraz rzeki z pewnością nie jest statyczny, bo wszystko tu faluje, błyszczy, drga, mieni się rozmaitymi kolorami - jest niezwykle żywotne. W odczytanych fragmentach ujrzeliśmy Niemen i nadniemeńską przyrodę o różnych porach dnia i roku. Zanurzając się w lekturze, mogliśmy usłyszeć plusk wody, ćwierkanie ptaków, szelest liści. Poczuliśmy zapachy roślin i kwiatów tak licznych na kartach powieści, bo doszukać się można tutaj ponad stu różnych nazw roślin popularnych i rzadkich, takich jak: rohula czy też szelestuszka.
Wspólną lekturę dopełnił słodki poczęstunek oraz warsztaty tworzenia zakładek do książek z suszonych polnych kwiatów i z cytatami z powieści „Nad Niemnem”.
W ramach przedłużenia akcji Narodowego Czytania we wtorek, 12 września, bibliotekę odwiedziła klasa III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży. Znowu poczytaliśmy o nadniemeńskiej przyrodzie, a później wykonaliśmy zakładki do książek
Wszystkim czytającym i słuchaczom serdecznie dziękujemy za udział i tę swoistą promocję czytelnictwa oraz przypominanie najważniejszych dzieł rodzimej literatury. Do zobaczenia za rok przy kolejnej lekturze.