• Żubry
  • Sarny

NOC MUZEÓW 2017 w BPN

NOC MUZEÓW 2017 w BPN

Noc Muzeów ze światłem i cieniem w Białowieskim Parku Narodowym

Noc Muzeów ze światłem i cieniem w Białowieskim Parku Narodowym odbędzie się 20 maja 2017 r. w Białowieży, w Muzeum BPN (Park Pałacowy), w godz. 18:00-24:00. Jest to impreza otwarta, bezpłatna.

Tej nocy zapraszamy do Parku, by delektować się muzyką, pięknymi fotografiami, zadziwiająca sztuką cieni, przejmującymi filmami, aby cieszyć się obecnością innych ludzi. Warsztaty dla dzieci i młodzieży z iluminacji świetlnych, pokazy różnych gier planszowych, nowa wystawa zdjęć przyrodniczych, kameralny koncert chóru który, projekcje filmowe niezależnego kina francuskiego, zwiedzanie wystawy stałej to tylko niektóre punkty programu, jaki BPN przygotował na tę wyjątkową Noc Muzeów.
Miejsce: Muzeum - sale wystaw czasowych, wystawa stała i sala konferencyjna

PROGRAM:

18:00-18:30 – koncert kwintetu „DOŁGIJ WIECZER” z Hajnówki, miejsce: sala główna wystaw czasowych
Zespół jest grupą wokalną założoną w 2015 r. Tworzy ją młodzi ludzie zafascynowani śpiewem cerkiewnym. Obok muzyki sakralnej, która stanowi znaczną cześć repertuaru, wykonują pieśni rosyjskie oraz ukraińską i białoruską muzykę ludową. W przeciągu dwóch lat działalności zespół był kilkukrotnie nagradzany m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenka Białoruska. Pięcioro młodych przyjaciół zabierze nas w półgodzinną, muzyczną podróż, podczas której poznamy różnorodne odsłony dziedzictwa muzycznego naszego regionu (20 minut)

18:00 – otwarcie wystawy czasowej „Opowieść o rzekach”, miejsce: główna sala wystaw czasowych
Motywem przewodnim oficjalnej wystawy fotografii XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego są rzeczne ekosystemy i wzajemne interakcje przyrody i człowieka w tych miejscach. Autorami 30 wielkoformatowych zdjęć są: Adam Adamski, Grzegorz Bobrowicz, Jerzy Dolata, Michał Ludwiczak, Tomasz Ogrodowczyk, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek, Artur Tabor, Marek Trzeciak, Wojciech Wójcik.
Współorganizatorzy wystawy: Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im.W.Puchalskiego w Łodzi;
Galeria Zarzewska z Łodzi

19:00-20:00 – pokazy diaporam prezentujących fotografie przyrodniczą: Tomasz Ogrodowczyk, Fotografia przyrodnicza - Michał Ludwiczak, Marek Trzeciak

19:00-23:00 – warsztaty teatru światła i cieni – prowadzenie A3Teatr: Olesia i Stas Voitsekhovskyi miejsce: ukryte w cieniu
Zapraszamy na 60 minutowe warsztaty z teatralnej magii. Podczas zajęć połączymy fizykę, plastykę i teatr, poeksperymentujemy ze światłem: stworzymy scenografię, którą można zobaczyć, ale nie da się jej dotknąć. W czarno-białym świecie cieni będziemy malować światłem, a opowiadać obrazem. Warsztaty dla dzieci w wieku: 7-13 lat odbędą się kolejno o godzinach 19:00; 20:30 oraz 22:00
współorganizator: Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”/Wertep Festival
Uwaga: zapisy na warsztaty mail: ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl (obowiązuje potwierdzenie przyjęcia na konkretną grupę)

18:30-24:00 – games room – miejsce: sala carska na wystawach czasowych
Część muzeum zmienimy w sale do gier planszowych, po których grasować będą czarodzieje, wilkołaki, detektywi, rycerze. Noc z Planszówkami da okazję do bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Bez drogiego sprzętu i długotrwałych przygotowań pokażemy jak przeżywać radość zwycięstwa i zmierzyć się z przegraną; jak rozwijać spostrzegawczość, koncentrację uwagi, pamięć, wyobraźnię. I oczywiście poćwiczymy myślenie strategiczne.
Współorganizator: wolontariusze z Gildii Strategów (m.in. klub gier planszowych, Zespół Szkół nr 3 w Hajnówce, opiekun: Beata Dubko) oraz wolontariat EVS: Elisa Pougnard i Charly Tamarelle /Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka” / Wertep Festiwal

18:00-24:00 – udostępnianie wystawy stałej w Muzeum BPN z przewodnikiem lub audio-guide'm
tego wieczoru i Nocy specjalnie dla Państwa społecznie oprowadzać będą po wystawie stałej nasi informacji o konkretnych godzinach wejść na wystawę udzielają pracownicy BPN

20:00-23:00 pokaz filmów francuskich – prowadzenie: wolontariat EVS: Elisa Pougnard i Charly Tamarelle miejsce: sala konferencyjna W tym roku gościom, którzy przyjdą na seanse filmowe proponujemy cykl filmów krótkometrażowych i reportaż filmowy. Obrazy, które opowiadają o potrzebie życia w harmonii ze światem i z samym sobą, są refleksją nad wyznawanymi wartościami i rytmem życia. Filmy mają polskie listy dialogowe.
20:00-21:30 - „A quest of meaning” (1’28) – filmowy reportaż opowiada o wyprawie dwóch przyjaciół z dzieciństwa w poszukiwaniu myślicieli naszego czasu. Ich niewiarygodna podróż po świecie pełna jest pełna chwil zwątpienia i momentów radości.

21:30-23:00 - Filmy krótkometrażowe, które bedą wyświetlone mają różną atmosferę. Niektóre będą moralizujące, inne humoristyczne, będzie też dramat, czy ożywiony dokument... Większość, to produkcje francuskie, ale będą też kanadyjskie i południowo-koreańskie. Zapraszamy do podróży po ekranie i polubienia tych chwil, gdy poznajesz coś z innej artytycznej perspektywy.
współorganizator: Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”/Wertep Festival

Głównym partnerem wydarzenia jest "PGE Obrót S.A. zapewnia energię muzeom".
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”/Wertep Festival
Patronaty: Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Burmistrz Miasta Hajnówka, Nadleśnictwo Białowieża, Hermes Sp.z o.o. Białowieża

Ewa Moroz-Keczyńska
kustosz, Muzeum Przyrodniczo-Leśne

Białowieski Park Narodowy
Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża
tel. +48 85 682-9711, +48 603-661-288
www.bpn.com.pl

Pliki do pobrania

Przydatne linki