• Żubry
  • Sarny

Obchody święta Konstytucji 3 Maja

Obchody święta Konstytucji 3 Maja

3 maja w Białowieży miały miejsce uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Organizatorzy obchodów – Wójt Gminy Białowieża i Białowieski Ośrodek Kultury – zadbali o to, aby Święto Narodowe miało charakter zarówno uroczysty, jak również i bardzo rodzinny.

Po mszy świętej w Kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus odbył się przy Krzyżu Uchwalenia Konstytucji 3 Maja koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Leśników oraz zostały złożone kwiaty przez przybyłe delegacje. Następnie miało miejsce rodzinne spotkanie na świeżo odnowionej skarpie przed budynkiem Białowieskiego Ośrodka Kultury, podczas którego młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprezentowała inscenizację nawiązującą do doniosłych wydarzeń sprzed 226 lat.

Mimo niezbyt optymistycznych prognoz, pogoda dopisała i choć nie było upału, to jednak deszcz nie padał, co umożliwiło rozpalenie ogniska i upieczenie kiełbasek. A najmłodsi uczestnicy uroczystości wraz z rodzicami mieli praktyczną lekcję patriotyzmu, wykonując własnoręcznie pamiątkowe biało-czerwone torby oraz „narodowe” (również biało-czerwone) biedronki na kamieniach, które będą patriotyczną ozdobą skarby w centrum Białowieży.

Przydatne linki