• Żubry
  • Sarny

Ostatni koncert z cyklu RÓŻNOGŁOSIE za nami

Ostatni koncert z cyklu RÓŻNOGŁOSIE za nami

1 września 2017 na parkingu gminnym odbył się ostatni, czwarty koncert z cyklu „Różnogłosie”.

1 września 2017 na parkingu gminnym odbył się ostatni, czwarty koncert z cyklu „Różnogłosie”. Podczas imprezy mogliśmy zobaczyć prezentacje białoruskiego ruchu artystycznego. W ostatnim koncercie udział wzięła grupa starsza zespołu „Suniczki” działająca przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Białowieży pod opieką pani Angeliny Masalskiej przy akompaniamencie Marka Zubryckiego, solista, gawędziarz, konferansjer Jan „Wania” Szymaniuk z Siemianówki, zespół folklorystyczny „Wrzosy” z Wilanowa (gmina Mielnik) pod kierunkiem Henryka Mułenko, zespół folklorystyczny „Kalina” z Załuk (gmina Gródek) pod kierunkiem pani Ireny Koronkiewicz oraz gwiazda wieczoru zespół „Dawid Szymczuk Band” z Hajnówki. Podczas koncertu była możliwość zakupu niedawno wydanej, pierwszej płyty „Czerwona Kalina” młodych hajnowskich muzyków z białoruskojęzycznym repertuarem. Koncert prowadził pan Jan Karczewski.

W 2017 roku odbyły się 4 koncerty z cyklu „Różnogłosie”. W pierwszej imprezie, która odbyła się 6 maja udział wzięli wykonawcy: grupa młodsza zespołu „Suniczki” z Białowieży – uczestnicy dodatkowych zajęć z języka białoruskiego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Białowieży pod kierunkiem pani Angeliny Masalskiej, Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” z Hajnowskiego Domu Kultury pod kierunkiem pani Justyny Biryckiej, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic pod kierunkiem pana Mirosława Odoszewskiego, zespół estradowy „Axel” z Narwi – kierownik Janusz Snarski. Koncert prowadziła pani Angelina Masalska. Następna impreza odbyła się 16 czerwca, a udział wzięli: zespół folklorystyczny „Cegiełki” z Lewkowa Starego pod kierunkiem pana Mikołaja Miażennego, Uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej Julita Kiczkajło, zespół folklorystyczny „Żawaranki” z Mochnatego pod kierunkiem pana Aleksego Gierasimiuka, a do tańca przygrywał zespół estradowy „Natural” z Białegostoku. Koncert prowadziła pani Angelina Masalska. W dniu 14 lipca odbył się trzeci koncert, który prowadził pan Jan Karczewski, a wystąpili w nim: zespół folklorystyczny „Wierasy” z Czyż pod kierunkiem pani Ireny Łukaszuk, zespół folklorystyczny „Ruczajok” z Białowieży pod kierunkiem pana Marka Zubryckiego, zespół folklorystyczny „Czyżowianie” z Czyż pod kierunkiem pana Jerzego Haniewicza, a zabawę w białoruskich rytmach poprowadził zespół estradowy „Lailand” z Białegostoku pod kierunkiem pana Bogdana Ostapczuka.

Koncerty z cyklu „Różnogłosie” są organizowane w ramach projektu „Różnogłosie – cykl prezentacji muzycznych białoruskiej mniejszości narodowej”. Celem zadania jest promowanie białoruskiej, amatorskiej działalności kulturalnej, a w szczególności białoruskojęzycznych zespołów ludowych, folklorystycznych, estradowych. Zadanie jest realizowane przy finansowym wsparciu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Organizatorami cyklu imprez są Towarzystwo Przyjaciół Białowieży oraz Białowieski Ośrodek Kultury przy współpracy z Urzędem Gminy Białowieża, Nadleśnictwem Białowieża, Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Hajnowskim Domem Kultury, Ochotniczą Strażą Pożarną w Białowieży, Domem Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży oraz instytucjami i podmiotami delegującymi wykonawców. W tym miejscu dziękujemy wszystkim wymienionym wyżej podmiotom, a szczególnie pragniemy podziękować członkom stowarzyszenia TPB za pomoc włożoną w przygotowanie oraz obsługę koncertu.

Towarzystwo Przyjaciół Białowieży ma zamiar ponownie składać wnioski o dofinansowanie cyklu koncertów w 2018 roku. Mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych otrzymamy dotacje na realizacje zadań. Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy